Miks tehakse jaanituld valel ajal?

vana hea klassika
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Vene ajal oli kuidagi lõbusam. Kõik pühad olid seltskondlikud üritused. Kodus pere keskel oled sa iga päev niigi. Tähtpäeva puhul mindi rahvamajja inimeste sekka lõbutsema või toimus töö juures midagi, nt naistepäeva tähistamine.
Vene ajal oli lõbusam jah, siis joodi ennast ikka täis ja toimus palju lõbusat. Nüüd käisin avalikul jaanitulel, kell 11 oli juba pidu läbi. Üks inimene magas muru peal, sellele oli juba politsei kutsutud. Vanasti natuke magas ja pidu läks edasi, ühe-kahe paiku alles lõbusaks läkski. Politsei kutsuti siis, kui keegi nuga sai, mitte selle peale, et magas muru peal. Pärast istusin kuskil pingi peal mingite memmedega, need kurtsid ka, et igav.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 25 Juun 2025 10:44
Vene ajal oli kuidagi lõbusam. Kõik pühad olid seltskondlikud üritused. Kodus pere keskel oled sa iga päev niigi. Tähtpäeva puhul mindi rahvamajja inimeste sekka lõbutsema või toimus töö juures midagi, nt naistepäeva tähistamine.
Vene ajal oli lõbusam jah, siis joodi ennast ikka täis ja toimus palju lõbusat. Nüüd käisin avalikul jaanitulel, kell 11 oli juba pidu läbi. Üks inimene magas muru peal, sellele oli juba politsei kutsutud. Vanasti natuke magas ja pidu läks edasi, ühe-kahe paiku alles lõbusaks läkski. Politsei kutsuti siis, kui keegi nuga sai, mitte selle peale, et magas muru peal. Pärast istusin kuskil pingi peal mingite memmedega, need kurtsid ka, et igav.
Nüüd juuakse samamoodi. Kes on kaine, paneb aineid. Rakvere pidu kestis kuni 01.30.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Guest kirjutas: 25 Juun 2025 10:44
Vene ajal oli kuidagi lõbusam. Kõik pühad olid seltskondlikud üritused. Kodus pere keskel oled sa iga päev niigi. Tähtpäeva puhul mindi rahvamajja inimeste sekka lõbutsema või toimus töö juures midagi, nt naistepäeva tähistamine.
Vene ajal oli lõbusam jah, siis joodi ennast ikka täis ja toimus palju lõbusat. Nüüd käisin avalikul jaanitulel, kell 11 oli juba pidu läbi. Üks inimene magas muru peal, sellele oli juba politsei kutsutud. Vanasti natuke magas ja pidu läks edasi, ühe-kahe paiku alles lõbusaks läkski. Politsei kutsuti siis, kui keegi nuga sai, mitte selle peale, et magas muru peal. Pärast istusin kuskil pingi peal mingite memmedega, need kurtsid ka, et igav.
Aga oligi toona huvitavam. Sina muidugi näed ainult joomist. Aga sel ajal oli näiteks palju elavat muusikat. Kusagil kultuurimajas oli pidu, siis oli kohal ka kogu õhtu akordionimees, jaanipidudel oli köievedu ja muid tegevusi. Millal keegi praegu viimati 1. maid tähistanud on. Toona anti lastele õhupallid ja lipud kätte ning nood marssisid läbi alevi, rahvas lehvitas neile, isegi kui inimesed kohustuse pärast kokku tulid, siis ikkagi oli lõbus ja sai nalja.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Guest kirjutas: 25 Juun 2025 12:11
Guest kirjutas: 25 Juun 2025 10:44
Vene ajal oli kuidagi lõbusam. Kõik pühad olid seltskondlikud üritused. Kodus pere keskel oled sa iga päev niigi. Tähtpäeva puhul mindi rahvamajja inimeste sekka lõbutsema või toimus töö juures midagi, nt naistepäeva tähistamine.
Vene ajal oli lõbusam jah, siis joodi ennast ikka täis ja toimus palju lõbusat. Nüüd käisin avalikul jaanitulel, kell 11 oli juba pidu läbi. Üks inimene magas muru peal, sellele oli juba politsei kutsutud. Vanasti natuke magas ja pidu läks edasi, ühe-kahe paiku alles lõbusaks läkski. Politsei kutsuti siis, kui keegi nuga sai, mitte selle peale, et magas muru peal. Pärast istusin kuskil pingi peal mingite memmedega, need kurtsid ka, et igav.
Aga oligi toona huvitavam. Sina muidugi näed ainult joomist. Aga sel ajal oli näiteks palju elavat muusikat. Kusagil kultuurimajas oli pidu, siis oli kohal ka kogu õhtu akordionimees, jaanipidudel oli köievedu ja muid tegevusi. Millal keegi praegu viimati 1. maid tähistanud on. Toona anti lastele õhupallid ja lipud kätte ning nood marssisid läbi alevi, rahvas lehvitas neile, isegi kui inimesed kohustuse pärast kokku tulid, siis ikkagi oli lõbus ja sai nalja.
Jah, joomine on siin oluline, sest ega eestlane enne ei tee midagi, kui pole alkoholi võetud.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Guest kirjutas: 25 Juun 2025 07:55 Nüüdsel ajal on siin Eestis kõik pühad lähedastega, et siis kogu aeg istud kodus nagu tavaliselt, midagi ei toimu. Vene aja lõppedes muudeti nääride lõbus rahvapidu koduseks istumiseks. Isegi kõik jõulukontserdid on enne jõule ära. Nüüd on järg jõudnud jaanide kätte, ka see püha hakkab järjest enam muutuma koduseks molutamiseks st tavapäraseks pereeineks oma koduaias.
Osuta palun seadusele, millega need asjad "ära muudeti"? Mis või kes sul keelab pidada "lõbusaid rahvapidusid" nääride ajal ja mitte molutada pereringis jaanide ajal? Ise ei oska midagi ette võtta ega välja mõelda, siis nutad taga riiki, kes sinu eest mõtles? Minu jaoks on jaanid ja jõulud mõlemad väga olulised perepühad, ühed minu sugulastega ja teised mehe omadega, väga mõnusad. Mingit Meie Meest või ilutulestikku sinna küll vaja ei ole.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Mu tuttav käis jaanipäeval esinemas ühes külas. Seal oli olnud nii vähe rahvast. Oli lõke ja toidumüüjad organiseeridud. Kõik nagu peab.
Aga miks rahvast polnud? Sest ta pole Ivo Linna?
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Guest kirjutas: 02 Juul 2025 10:43 Mu tuttav käis jaanipäeval esinemas ühes külas. Seal oli olnud nii vähe rahvast. Oli lõke ja toidumüüjad organiseeridud. Kõik nagu peab.
Aga miks rahvast polnud? Sest ta pole Ivo Linna?
Täitsa võimalik. Kui üritusi on valida, eks siis ikka võetakse see, kus esineb keegi, kelle nimi on teada. Eriti kui pileti eest peab maksma.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 25 Juun 2025 12:11
Millal keegi praegu viimati 1. maid tähistanud on. Toona anti lastele õhupallid ja lipud kätte ning nood marssisid läbi alevi, rahvas lehvitas neile, isegi kui inimesed kohustuse pärast kokku tulid, siis ikkagi oli lõbus ja sai nalja.
Meil siin Tallinna äärelinnas on volbriöö lõke alati teemaks olnud. Õhupallide ja lippudega me muidugi ei marsi, aga naabritega midagi toredat ette võtta on küll jälle põhjust.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 02 Juul 2025 10:43Mu tuttav käis jaanipäeval esinemas ühes külas.
Ilmselt ei olnud su tuttav ka Anne V. Äkki oli Kerdo M?
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Ei ole jah ei Veski ega Mõlder mu tuttav.
Seega ma teemase vastan, et inimesed tahaks kuulda kuulsuseid. Ja see et tehakse küla jaanituli esinejaga küll, kes oskab laulda ja pilli mängida, ei tõmba ja on mõtetu organiseerida. Inimesed parem istuvad jaanipäeval oma lõkke ümber Linna kõlarist tulemas. Eks kuulsuste tasu on ka nende palk ja mingisse väiksesse külla nad jaanipäeval esinema tulla ei taha. Tulevadki need kes lepivad vähema palgaga. Aga neist ka pole inimesed huvitatud, kui peab maksma. Nii et polegi mõtet organiseerida.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 24 Juun 2025 09:51 Teema ajendatud sellest, et Eestis on viimasel ajal tekkinud komme pidada jaaniõhtu ära mitte 23. juunil, mil on tõeline jaaniöö, vaid hoopiski 22., 21., 20. või koguni 19. juunil.
Skandinaavias oli 19.juunil. Õige daatum on tõesti 23. juuni, see 19 on sel aastal seetõttu, et 50ndatel otsustati, et Jaanipäev peab jääma reedesele päevale 19-25 juuni sisse.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 20 Juun 2026 17:14
Külaline kirjutas: 24 Juun 2025 09:51 Teema ajendatud sellest, et Eestis on viimasel ajal tekkinud komme pidada jaaniõhtu ära mitte 23. juunil, mil on tõeline jaaniöö, vaid hoopiski 22., 21., 20. või koguni 19. juunil.
Skandinaavias oli 19.juunil. Õige daatum on tõesti 23. juuni, see 19 on sel aastal seetõttu, et 50ndatel otsustati, et Jaanipäev peab jääma reedesele päevale 19-25 juuni sisse.
Kas see tähendab, et sel aastal on neil siis esmasp. 22. ja teisip. 23. vaba? Ja 24. tagasi tööle? Või kuidas?
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 20 Juun 2026 17:37
Külaline kirjutas: 20 Juun 2026 17:14
Külaline kirjutas: 24 Juun 2025 09:51 Teema ajendatud sellest, et Eestis on viimasel ajal tekkinud komme pidada jaaniõhtu ära mitte 23. juunil, mil on tõeline jaaniöö, vaid hoopiski 22., 21., 20. või koguni 19. juunil.
Skandinaavias oli 19.juunil. Õige daatum on tõesti 23. juuni, see 19 on sel aastal seetõttu, et 50ndatel otsustati, et Jaanipäev peab jääma reedesele päevale 19-25 juuni sisse.
Kas see tähendab, et sel aastal on neil siis esmasp. 22. ja teisip. 23. vaba? Ja 24. tagasi tööle? Või kuidas?
See tähendab, et Midsommar'it peeti 19ndal, kuna see on reedene päev ja jääb antud vahemiku sisse. 20 juuni on kalendris punane päev. Esmasp- teisip on tavalised tööpäevad.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 25 Juun 2025 10:44
Vene ajal oli kuidagi lõbusam. Kõik pühad olid seltskondlikud üritused. Kodus pere keskel oled sa iga päev niigi. Tähtpäeva puhul mindi rahvamajja inimeste sekka lõbutsema või toimus töö juures midagi, nt naistepäeva tähistamine.
Vene ajal oli lõbusam jah, siis joodi ennast ikka täis ja toimus palju lõbusat. Nüüd käisin avalikul jaanitulel, kell 11 oli juba pidu läbi. Üks inimene magas muru peal, sellele oli juba politsei kutsutud. Vanasti natuke magas ja pidu läks edasi, ühe-kahe paiku alles lõbusaks läkski. Politsei kutsuti siis, kui keegi nuga sai, mitte selle peale, et magas muru peal. Pärast istusin kuskil pingi peal mingite memmedega, need kurtsid ka, et igav.
Nõukajal maal ma mäletan sohvoos korraldas jaanitule ja siis liha ja söögid olid külarahvale kõik tasuta ka. Kes muidugi hiljaks jäi ei pruukinud peale supi midagi saada, aga süüa oli palju.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 21 Juun 2026 15:15 Nõukajal maal ma mäletan sohvoos korraldas jaanitule ja siis liha ja söögid olid külarahvale kõik tasuta ka. Kes muidugi hiljaks jäi ei pruukinud peale supi midagi saada, aga süüa oli palju.
Huvitav, kus sovhoosis see ni hea elu oli? Meie alevis (80-ndad) korraldati jaanipidu laada ja kõige muuga, aga sissepääsu eest tuli igaühel ise tasu maksta ja toit maksis samuti. Ega see šašlõkk ketšupiga ja suhkruvatt just palju ei maksnud, aga ikkagi, tasuta polnud midagi. Tasu sisse jäi ka kontsert, enamasti olid esinejateks "Suveniir", "Karavan" või Ervin Lillepea või see Kurepaar. Toredad ajad olid.
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Meie külas suhkruvatti ei olnud ja esines ikka küla oma puhkpillijad ja laulumehed. Tantsiti ka.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist